Објавено на 20.12.2020

Compagnie Financiere Richemont SA, исто така позната како Richemont, е швајцарска компанија која е сопственик на неколку од светски водечките компании во областа на луксузни производи, особено во накит, луксузни часовници и инструменти за пишување.

Од 2017 година компанијата е трета по големина после LVMH и Еstee Lauder Companies. Портфолиото на брендови на Richemont ги опфаќа Cartier, Van Cleef & Arpels, Piaget, Baume et Mercier, Chloe, Jaeger-LeCoultre, Dunhill, Montblanc како и многу други.